| Home Page | Download Database | Information for Genealogists | Links | Some Danish History | Dictionary |
| My Ancestors | Photo Album | Ancestral Arms | Extracted Records, Articles, etc. | My Other Hobby |



Bornholm’s Market-Townships Militia List of 1678:

(Bornholms Købstader Milice Lister af 1678)


From the transcription of Karen Skov Hansen (Slagelse, 1998) and Jørn Kjøller (Rønne, 1999).




Rønne Township:


Rulla offuer Rønne Borgerskabs Compagni:

Capitain: Raadmand Henning Bohne Clausen

Leutenant: Raadmand Mattias Rask

Fendrich: Jens Hansen

Archeliemester: Vellum Clausen

Vachtmester: Lauritz Ibsen

Sergiant: Arent Bos

Corporaler:

Jørgen Jørgensen, Herman Zimmers, Christoffer Hansen, Rasmus Clemmidsen

Disse visseterer Vachten:

Byfoget Christen Christensen, Olluf Nielsen, Hans Olsen, Phillup Rask, Matz Jensen, Lauritz Joensen

Constabler (Artillerymen):

Lauritz Ibssen Smed, Niels Mortensen, Morten Nielsen, Niels Christoffersen, Jacob Hansen, Peder Krag


Søndere Quartier (Southern Quarter):

Olluf Jensen, Anders Rasmussen, Bent Pedersen – er gamble, Mogens Andersen, Povel Bøcher, Anders Jensen, Hendrich Lind Vefuer, Peder Nielsen, Morten Thommasen, Anders Hansen Schomager – er gamble, Morten Bøcher, Christoffer Schreder, Matz Matzen Schomager, Hendrich Hendrichsen Schreder, Morten Hogensen, Niels Clemmensen, Morten Mortensen, Hans Hansen, Jørgen Lauritzen, Lauritz Hansen, Hans Hansen Vefuer, Povel Matzen, Lauritz Ibsen Hiuhlmager, Herritzfoget Daniel Borch, Dauid Mortensen, Suend Møller – er gamble


Østere Quatier (Eastern Quarter):

Oluf Suendsen, Hans Bøcker – er gamble, Jens Bøcker, Trued Hiuhlmager – er gamble, Jochum Rederich – er gamble, Hans Jacobsen Schreder, Jochum Sigvartsen – er gamble, Jørgen Bøcker, Hans Saddelmager, Oluf Hansen, Olluf Mortensen – er gamble, Jep Hansen Aabye, Stefen Schomager, Henning Bastian, Hans Erlansen, Hans Rasmussen, Rasmus Hiuhlmager – er gamble, Suen Kiøbmand – er gamble, Erich Bleginsfare – er gamble, Peder Lauritzen Must


Vestere Quartier (Western Quarter):

Hans Tidemand, Olluf Matzen, Albertus Maaller, Matz Hansen, Jacob Mouritzen – er schrøbelig, Suend Thrudsen, Niels Erichsen, Niels - som tiente til Jacob Mouritzen, Morten Rasmussen – er gamble, Jacob Michelsen, Claus Hansen, Niels Ibsen Bager, Morten Mortensen – er gamble, Peter Schreder, Hans Brun – er gamble, Suend Gorgesen, Jens Kiøbmand, Povel Jacobsen, Lauritz Hansen, Niels Gullender, Hans Hiuhlmager – er gamble, Jørgen Hansen, Giert Nielsen


Nørre Quartier (Northern Quarter):

Claus Bohne, Giert Jensen Smed, Søfren Danielsen, Esper Lauritzen, Olluf Jensen, Peder Frost – er schrøbelig, Olluf Hald, Jens Nielsen – er gamble, Henrich Henrichsen Schomager, Sigvart Hansen – er gamble, Peder Gran-Møller – er gamble, Hans Espersen, Niels Lassen – er gamble, Jens Nielsen Smed, Niels Smed – er gamble, Lauritz Bentzen, Peder Pedersen – er gamble


Unge Karlle (Bachelors):

Johan Absalonsen, Morten Joensen, Matz Bohne Hermandsen, Hans Marckmand, Jørgen Bohne Hermandsen, Peder Raasmand, Morten Søfrensen, Michel Tidemand, Berendt Tidemand, Giert Farver, Therkield Schreder, Sambsing Sambsingsen, Jens Augustinsen, Peder Truedsen, Jørgen Nielsen, Michel Pedersen Møller, Jacob Hein, Heinrich Petersen Møller, Marchus Lauritzen, Hans Jensen


Tieneste Drenge (Working Boys):

Barbra Hermands – 1 dreng, Mette Hans Kofods – 1 dreng, Karne Clemmeds – 1 dreng, Anniche Morten Kords – 1 dreng, Else Jens Lauritzens – 1 dreng, Marne Matz Kofods – 1 dreng, Olluf Suendzen – 2 drenge, Olluf Nielsen – 1 dreng, Hans Ollufsen – 1 dreng, Jens Hansen – 1 dreng, Vellum Clausen – 1 dreng, Phillup Rask – 1 dreng, Rasmus Clemmidzen – 1 dreng, Jep Hansen – 1 dreng, Olle Jensen – 1 dreng, Matz Jensen – 1 dreng, Lauritz Joensen – 1 dreng, Daniel Borcs – 1 dreng, Jacob Mouritzen –1 dreng, Christoffer Hansen – 1 dreng, Jacob Michelsen – 1 dreng, Claus Bohne – 1 dreng, Lauritz Smed – 1 dreng, Peder Frost – 1 dreng, Rasmus Hansen – 1 dreng, Steffen Schomager – 1 læredreng, Matz Schomager – 1 læredreng


Dette at være een Rigtig Rulla Ofuer Rønne Mandskab bekiender jeg underschrefune:

Datum Rønne den 6de Aprili Ao. 1678: Henning Johan Claussen


Nexø Township:


Nexøe Bye Rulla Compagniens Sterckhed paa Unge og Gamle, som nu findes:


Borgermester: Mogens Rømmer

Raadmand: Peder Larsen

Raadmand: Hans Andersen

Byfogeden: Hans Ejlersen

Capitain: Madz Frensen

Leutenant: Christian Winkelmand

Fendrich: Bertel Hansen

Vachtmand: Mathias Carlsen

Sergianter: Anders Pedersen, Lauritz Jørgensen, Hermand Bohne

Corporaler: Peder Hansen, David Bandeling

Munsterschrefuer: Christian Harbo

Tambur: Michel Tommesen, Hans Svedt

Piper: Hans Zirre


Constabler (Artillerymen):

Helle Madsen, Hans Sejdener, Olle Pedersen, Hans Madsen, Peder Rømmer, Anders Hansen, Albridt Wildthagen


Musqeterere (Musketeers):

Rodemester Jørgen Ibsen, Matz – Holger Carlsen Lerkes tiener, Friderich Vefuer, Peder Jensen, Jørgen Pritt, Peder Skreder


Rodemester Jens Brande, Jens Andersen, Olle Pedersen, Lasse Ibsen, Peder Hansen, Harild Carlsen


Rodemester Jep Hansen, Peder Bertelsen, Eschil Olsen, Peder Carlsen, Tommis Finne, Johan Kamper


Rodemester Niels Jensen, Jacob Skreder, Madz Jørgensen, Lauritz Krøllich, Peder Krøllich, Henning Bohn


Rodemester Erdtmand Hansen, Lauritz Vefuer, Jep Skreder, Mads Madsen, Peder Skreder – ved Søen, Hans Ibsen Møller


Rodemester Jokum Drarek, Mogens Mogensen, Jens Christensen, Mogens Barkorsen, Jens Rasmussen, Anders Hansen


Rodemester Madz Hansen, Søfren Truhsen, Lauritz Persen, Morten Mortensen, Hans Mogensen, Christian Funch


Rodemester Lorentz Tyrvaldt, Hans Rasmussen, Rasmus Mogensen, Lauritz Bentsen, Niels Hansen, Christen Tommesen


Rodemester Lauritz Jensen, Michel Brand, Bertel Olsen, Anders Karlsen, Jep Madzen, Casper Kamper


Rodemester Jep Pedersen, Byschrifuer Jens Rasmussen, Hans Andersen, Hans Davidsen, Anders Vest, Kirstine - Borgmesters tiener


Unge Karle (Bachelors):

Rodemester Bertel Prebiørnsen, Hans Erichsen, Anders Larsen, Niels Torbensen, Hans Persen, Jørgen Hansen


Rodemester Karsten Funch, Peder Jensen, Rasmus Persen, Hans Zandersen, Anders Mogensen, Peder Jørgensen


Rodemester Peder Ibsen, Mats Andersen, Hans Krølich, Jep Persen Homand, Didrich Nielsen, Didrich Funch


Rodemester Jørgen Winkelman, Anders Hansen Skomager, Jens Ibsen Møller, Anders Andersen Møller, Jens Andersen Skomager


Gamle Mænd som iche erre døchtig att berre Musquet, och bruger anden Gevehr:

Rodemester Pofuel Hogen, Rasmus Juel, Anders Erichsen, Guris Hempel, Jep Jensen, Mogens Lolle


Rodemester Olle Mahler, Morten Hansen, Niels Olsen, Jep Rasmussen, Peder Carlsen, Christian Glaser


Rodemester Hans Skirling, Daniel Skomager, Lauritz Olsen, Johan Svenske, Zander Skotte, Erland Søfrensen


Anno 1678 den 4de Aprilii: Madz Joensøn.


Åkirkeby Township:


Rulla paa Mandtall udi Aaekerkeby, den 4de Aprilis Ao. 1678:


Capitain: Borgemester Christen Gregersen

Leutenant: Jens Pedersen

Fendrich: Tobias Dechner

Sergiant: Peder Lauritzen

Corporal: Jørgen Lauritzen

Tambur: Fredrich Persen


Gemehne (the Public):

Jens Pedersen, Esbern Andersen, Peder Hendrichsen, Hendrich Pedersen, Haagen Mortensen, Peder Michelsen, Niels Pedersen Lolle, Søfren Suendsen, Hans Hansen, Clemend Jensen, Peder Rasmussen, unge Hans Hansen, Søfren Hendrichsen, Peder Jensen, Niels Pedersen, Thomas Ollsen, Jørgen Jensen, Olle Jensen, Jens Pedersen Schomager, Hans Jensøn Sode, Niels Hansen Schomager, Lauritz Mortensen, Morten Jensen, unge Jens Pedersen, Hans Buch, Peder Jensen, Jens Ibsen, unge Jens Hansen, Hans Jensen, Christen Matzen, Mogens Pedersen, Hans Nielsen, Matz Jensen Schomager, Olle Didrichsen, Peder Esbernsen, Matz Buch, Jørgen Hendrichsen, Jeppe Pedersen, Jens Ibsen, Morten Rasmussen, Esbern Mortensen, Christen Thorkelsen, Anders Pedersen Schreder, Anders Pedersen, unge Peder Andersen, Jeppe Pedersen i Cannichegaard, Knud Christensen, Anders Pedersen i Baggesgaard, Daniel Hansen, Jens n.


Gamble Mænd (Old Men):

Jens Jørgensen, Peder Holm Schomager, Hans Laursen, gamel Hans Ollsen


Constabler (Artillerymen):

Haagen Karlsen, Allexander Nessmet


Hasle Township:


Rulla och Mandtall paa dee Borger och Mandkiøn udi Hasslle Anno 1678 den 30te Martzi:


Capitain: Claus Jensen

Fendrich: Daniel Krøger

Vachtmester: Peder Hansen

Sergiant: Hermand Johansen

Corporal: Niels Olsen – siug

Gefuær: Bent Andersen

Tambur: Hans Gardener


Artolleri Betient: Zander Andersen


Constabler (Artillerymen):

Hans Smed, Hans Schomager, Lars Jensen – siug, Bonde Jensen, Jens Bondesen, Clemmed Bødcher, Joen Andersen, Ladze Sifuersen – siug, Peder Andersen, Søren Vallme, Hans Schander, Marchus Glasser paa Vacht, Hans Schreder, Peder Nielsen, Peder Andersen Torop, Hans Andersen Torop, Germand Nielsen – siug, Anders Kopseter, Matz Bøtker, Hans Jensen – suig, Peder Hansen Svenske – siug, Hans Matzen – en Dreng, Hans Soeferissen, Knud Aarrestsen – ej til Stede, Matz Hansen paa Vacht, Bendix Pedersen, Jep Andersen Schreder, Rasmus Andersen, Mogens Jørgensen – en Dreng, Peder Schreder, Peder Graver, Lars Lassen – under Rytteret, Erlan Ollsøn, Olle Nielsen, Christen Michelsen, Lars Jacobsen, Joen Vever, Christen Møller – intat Gevær udygig, Esbern Jensøn – ej ti Stede, Morten Hansen


Svaneke Township:


Rictig Fortegnelse af Mandtall paa Svanniche Borgerschab som følger:


Først Byens øffrighed:

Borgermester: Povell Koefoed

Raadmand: Peder Koefoed

Raadmand: Hans Lejedring

Raadmand och Capitain: David Wolsen

Raadmand och Leutenant: Anders Thiesen


Fendrich: Hans Dich

Sergiant: Bent Mortensen

Corporal: Mads Andersen

Corporal: Anders Hop

Tambur: Lauridz Erichsen


Constabler (Artillerymen):

Sander Dich, Peder Olufsen, Jens Erichsen, Peder Andersen


Rodemester Jochum Thiesen, Anders Nielsen, Michel Smed, Peder Andersen, Jens Schomager, Peder Svensch Schomager


Rodemester Jochum Hansen, Hans Døsien, Claus Døsien, Jørgen Jørgensen, Peder Pedersen, Johan Lorendz


Rodemester Tømme Immedsen, Christen Boehn, Niels Hauschieren, Jochum Beidz, Mads Hansen, Mogens Jensen


Rodemester Peder Tømmesen, Hans Gullander, Jacob Tømmesen, Immed Tømmesen, Hans Mortensen, Hans Hop


Rodemester Jacob Døsien, Niels Rasmussen, Anders Staffensen, Niels Nielsen, Morten Esbernsen, Sander Eschildsen


Rodemester Peder Jost, Jep Esbernsen, Berent Uldspinder, Povel Jacobsen, Morten Nielsen, Hendrich Mortensen


Rodemester Albret Dich, Oluf Jensen, Anders Lassen, Mogens Jensen, Niels Jensen, Knud Hartvig


Rodemester Lorendz Hop, Jacob Madsen, Jens Nielsen, Morten Torstensen, Claus Jacobsen, Morten Tørrelsen


Unge Karle och Thieniste Drenge som følger (Bachelors and working boys as follows):

Rodemester Esche Hartvig, Rasmus Lollich, Peder Immedsen, Hans Madsen, Anders Thiesen, Jørgen Pedersen


Rodemester Jacob Koefoed, Claus Hartvig, Esche Sandersen Dich, Jacob Povelsen, Peiter Albretsen, Rasmus Immedsen


Rodemester Jørgen Immedsen, Thomas Jacobsen, Jacob Mogensen, Lodvig Simonsen, Jep Pedersen, Michel Madsen


Gamle Borgere som iche kand bære Gevehr (Elderly Burghers who can not bare arms):

Anders Richersen, Lyloff Bachuus, Berent Bachuus, Hans Albretsen, Hans Vefuer, Jens Kylling, Niels Besoges


Allinge and Sandvig Townships:


Rulla paa huor mange Mandschaft der findes udi Bierket Sandvig og Allinge:


Capitain: Morten Jensen, i Sandvig

Byefogden: Hans Jørgensen, i Sandvig

Corporal: Peder Jensen, i Allinge

Tambour: Jens Nielsen, hafuer ingen koor


Rodemester Jacob Olsen, Evert Arfuedsen – siug, Johan Hansen – ingen koor, Hans Michelsen – siug, Jens Hansen – en dreng uden koor, Olle Jørgensen – siug


Rodemester Matz Olsen – ingen koor, Harmind Jørgensen – ingen koor, Hans Arentzen – en dreng uden koor, Jens Michelsen – ingen koor, Toer Jørgensen – ingen koor, Peder Torbensen


Rodemester Peder Jensen, Hans Clausen – ingen koor, Hans Jespersen – en dreng uden koor, Tue Hansen -  ingen koor, Holger Nielsen, Hans Rasmussen


Rodemester Niels Hansen – ingen koor, Erich Hendrichsen – ingen koor, Peder Serboe – en dreng uden koor, Steffen Mortensen – en dreng, Jørgen Høyg, Hans Nielsen – en dreng


Rodemester Jørgen Pedersen, Hartuig Andersen, Niels Nielsen – siug, Hans Nielsen – en dreng uden koor, Hendrich Nielsen – en dreng uden koor, Hendrich Michelsen – siug


Rodemester Niels Jensen, Michel Sørensen – ingen koor, Hendrich Hjulmager – gamble, Pouel Sørensen – en dreng uden koor, Willem Hartuig – gamble, Jørgen Hansen – gamble


Er forordnet af Byefogden til Constabler: Archelimester Niels Jørgensen


Constabler (Artillerymen):

Anders Lauritzen, Hartuig Willemsen, Hans Jensen, Michel Lauritzen, Johan Jørgensen, Peder Jørgensen, Hans Nielsen, Peder Rasmussen



Contact me at: Norman Lee Madsen, Toronto, Ontario, Canada


| Home Page | Download Database | Information for Genealogists | Links | Some Danish History | Dictionary |
| My Ancestors | Photo Album | Ancestral Arms | Extracted Records, Articles, etc. | My Other Hobby |