Members' Committee

Committee

Sub-Committee

Richard Castonguay Marc André Berthiaume - Rules & Disciplines
Marc André Berthiaume Richard Castonguay - Rules & Disciplines
Hélène Lafrenière Hélène Lafrenière - Infolettre
Danielle Roussin Danielle Roussin - Infolettre
Elaine Trempe Richard Castonguay - Tuesday League
Yves Gibeau
newsone Image

Contact

Contact:

2201, boulevard Don Quichotte
Notre-Dame-de-l’Île-Perrot
Québec J7V 7P2
(514) 425-2000

eberube@golfatlantide.com

Please enter your address

Tuesday League

****************


The Calendar

May 18 25
June 1 8 15 22 29
July 6 13 20 27
Aug 4 10 17 24 31
Sept 14
Oct

The persons responsible :

Richard Castonguay
Rodney Pelletier
Robert Bannon
Maurice Ste-Marie
Christiane Di Biasio
Ben Di Biasio

 

 

 





The Teams
The Standings
The Rules & Regulations
The photos 2019
--

SVP Noter :


1. The final game will be played on September 14 (golf, supper and distributions of prizes)
2. We ask that you adopt the concept of "Ready Golf", check the clocks n the course
and follow the instructions of the marshals.
3. Time of Play : Max 4 h:30

 

The Membres' Activities

****************


The Calendar

May Tournoi d'ouverture 22
June Qualif. Hommes A & Femmes 5 6 12
Calcutta. 24
Qualif. Hommes B & Sen. 19 20 26
July Interclub Femmes A. 4
Interclub Hommes A. 11
Interclubs Femmes B . 18
Coupe Ryder 24 25
Championnat mixte (Bacchus) 31
August Championnat mixte (Bacchus) 1
Interclub "Femmes Sen". 8
Dutrisac Open 14
Interclub "Hommes B" 15
Coupe des couleurs 21
Championnat Sen. 28 29
Septembre Coupe Atlantide 4 5 6
Championnat du club 11 12
Coupe des joueurs 18
Tournoi de fermeture 25
October

The Interclubs

****************



  • Men's Section

  • Name Group Dates  Host Team Teame 2 Team 3 Team 4
    Mens' A 11 July 11th 2021 Atlantide Hemmingford St-Jérome Mount Bruno
    Mens' B 4 August 15th 2021 Saint-Hyacinthe Atlantide Caughnawaga Country Club
    Mens' Sen 11 August 3rd 2021 Atlantide Berthier Parcours du cerf Continantal


  • Womens' Section

  • Name Group Dates  Host Team Teame 2 Team 3 Team 4
    Womens' A 11 July 4th 2021 Atlantide St-Jerome Le Versant Ormstown
    Womens' B 6 July 18th 2021 Atlantide Hemmingford Summerlea St-Zotique
    Femmes Sen 9 August 8th 2021 St-Anicet Atlantide Elm Ridge Sorel / Les Dunes


     







    The Honnor Role

    ****************


     

    • Club Championship - Men
    • AA - Jacob Molina
    • A - Michel Lelièrvre
    • BB - Michel Caron
    • B - Rodney Pelletier
    • C - Robert Grear
    • Sr - Robert Morin
    • Club Championship - Women
    • A - Louise St-Marie
    • B - Sylvia Bourret / Jocelyn Foster
    • C - Hélène Franche Provencher
    • Sr - Hélène Lafreniere
    • Bacchus Cup
    • - Hélène Provencher / Jean J. Provencher
    • Calcutta
    • -Team François Pilon
    • -Mathieu Lebrun, Hervé Côté, Mayse Beaudoin

    • -Équipe Yohann Bertrand
    • -Daniel Boucher, Pierre Lebrun, Claudette Lelièvre
    • Players Cup
    • 1. Robert Morin
    • 2. Line Dugal
    • 3. Claudette Lelièvre
    • 4. Josée Raymond
    • The Atlantide Cup
    • Hommes :
    • 1. Michel Charbonneau
    • 2. Guy Audy
    • Femmes :
    • 1. Isabelle Racette
    • 2. Joanne Tourigny
  • Hole-in-one club


  • Color Scheme